Naršyklė nepalaikoma
Kad svetainė būtų atvaizduojama teisingai, naudokite vieną iš toliau nurodytų naršyklių.Dėmesio!Atnaujinkite savo naršyklę. Jei tęsite naršymą su šia naršykle, apsipirkimo patirtis gali būti nesėkminga!
    Brand Navigation
    1. Karjera
    2. Informacija
    3. Žiniasklaidai
    4. NT sprendimai
    5. Sąskaitos faktūros
    6. Pagalba ir kontaktai

    Pakeltų lysvių užpildymas ir apsodinimas: Kaip tai atliekama


    Pakelta lysvė turi daug pranašumų: Joje galima dirbti patogiame aukštyje, balkonus ir terasas galima paversti tikru augalų rojumi, o sode, kuriame dirvožemis prastas, gali vešėti augalai. Norint užtikrinti, kad pakelta lysvė ilgai džiugintų, reikia atsižvelgti į keletą dalykų. Čia rasite svarbių patarimų, kaip formuoti lysves, kaip teisingai jas apsodinti ir viską, ką reikia žinoti apie tinkamų gėlių, prieskoninių augalų ir daržovių pasirinkimą.



    Turinys


    1. Kodėl taip svarbu teisingai užpildyti ir apsodinti pakeltą lysvę?
    2. Kaip atrodo pakeltos lysvės konstrukcija?
    3. Ką galima sodinti pakeltoje lysvėje?
    4. Klausimai ir atsakymai

    Kodėl taip svarbu teisingai užpildyti ir apsodinti pakeltą lysvę?


    Pakeltos lysvės ypač populiarios dėl didelės maistinių medžiagų koncentracijos. Pakeltoje lysvėje gėles, prieskonines žoleles ir daržoves galima auginti ir tose vietose, kur natūralus dirvožemis neleidžia jų sėkmingai pasodinti. Labai svarbu užpildyti pakeltą lysvę, kad į ją patektų svarbių maistinių medžiagų. Tik tinkamai susluoksniavus ir vykstant natūraliam puvimo procesui, pakelta lysvė taps tikra maistinių medžiagų jėgaine.

    Kaip atrodo pakeltos lysvės konstrukcija?

    Derlingai pakeltai lysvei reikia ne tik paprasto dirvožemio medinėje dėžėje. Skirtingi sluoksniai suteikia maistinių medžiagų ir šilumos. Gerai įrengta pakelta lysvė gali duoti gausų derlių ir džiuginti nuostabiomis gėlėmis iki penkerių metų.

    Pakeltos lysvės sluoksniai


    Atsižvelgiant į planuojamus auginti augalus, pakeltą lysvę sudaro nuo trijų iki penkių sluoksnių. Žolelėms ir gėlėms pakanka trijų sluoksnių, o daržovėms rekomenduojami penki sluoksniai. Kiekvienas sluoksnis atlieka skirtingą funkciją. Sluoksnių aukštis priklauso nuo bendro pakeltos lysvės aukščio. Tačiau jie neturėtų būti per ploni, nes kitaip maistingųjų medžiagų tankis ilgai neišsilaikys.

    Penkių sluoksnių pakeltos lysvės konstrukcija

    Stambi mediena

    Aeracija, užmirkimo vengimas

    Sluoksnio aukštis:

    25 iki 30 cm



    Smulki mediena arba velėna

    Barjero funkcija, neleidžianti viršutiniams sluoksniams praslysti

    Sluoksnio aukštis:

    15 iki 20 cm



    Stambus kompostas arba alternatyvi medžiaga

    Šiluma, perpuvusios maistinės medžiagos

    Sluoksnio aukštis:

    20 cm



    Supuvęs kompostas

    Tiesioginis maistinių medžiagų tiekimas

    Sluoksnio aukštis:

    10 cm



    Žemė

    Sodinamasis sluoksnis

    Sluoksnio aukštis:

    Likutinis aukštis, ne mažesnis kaip 20 cm


    Komposto ar alternatyvių medžiagų, pavyzdžiui, arklių ar karvių mėšlo, sluoksniai yra ypač svarbūs pakeltos lysvės derlingumui.

    Jokiu būdu negalima šio sluoksnio pakeisti dirvožemiu ar pan. Jei norite sodinti tik gėles, pakeltą lysvę taip pat galite visiškai užpildyti gėlėms skirta žeme. Šiuo atveju komposto ir barjerinio sluoksnio nereikia.

    Instrukcija: Kaip užpildyti pakeltą lysvę?

    2 veiksmas. Užpildymas smulkintos medienos sluoksniu


    Užpilkite pirmąjį sluoksnį, t. y. smulkintos medienos sluoksnį, ant tinklelio nuo kurmių.

    Tai gali būti smulkios šakos, krūmų atliekos ir kitos medžių bei gyvatvorių atraižos. Šis sluoksnis neturi būti kompaktiškas ar tvirtas, nes jo laisva struktūra turi keletą privalumų: Taip paliekama vietos naudingiems dirvožemio organizmams, užtikrinamas drėgmės nutekėjimas ir gera pakeltos lysvės aeracija.

    3 veiksmas. Užpildymas tarpiniu sluoksniu


    Antrasis sluoksnis atskiria smulkintos medienos sluoksnį nuo pradinio maitinančio substrato.

    Tam tinka susmulkintos šakos, nedidelės gyvatvorių atraižos arba susmulkintos krūmų liekanos. Taip pat galite naudoti apverstą velėną. Šis tarpinis sluoksnis užtikrina, kad viršutiniai sluoksniai nenuslystų į apačią.

    4 veiksmas. Užpildymas kompostu


    Tada užpildykite kompostu.

    Svarbiausia - tinkamas mišinys. Geriausia būtų turėti ir supuvusio komposto ar mėšlo, ir stambaus, šiek tiek „šviežesnio“ komposto. Taip užtikrinama, kad per ilgesnį laiką į dirvožemį visada pateks pakankamai maistingųjų medžiagų. Kompostą ar kompostuojamąją medžiagą iš sodo atliekų galite pasigaminti patys namuose naudodami komposterį arba nusipirkti specializuotoje parduotuvėje.

    5 veiksmas. Užpildymas dirvožemio sluoksniu


    Paskutinį sluoksnį sudaro aukštos kokybės dirvožemis.

    Dirvožemį galite pasiimti iš savo sodo arba nusipirkti specializuotoje parduotuvėje. Dirvožemio sluoksnis neturėtų būti per plonas, nes čia galiausiai sodinsite gėles, prieskonines žoleles ir daržoves.

    Ką galima sodinti pakeltoje lysvėje?


    Dėl didelio maistinių medžiagų tankio pakeltoje lysvėje galima sodinti įvairius augalus. Pakeltose lysvėse gali augti gėlės, prieskoninės žolelės ir įvairių rūšių daržovės. Ar sodinsite iš anksto užaugintus sodinukus, ar sėsite sėklas, tai priklauso nuo jūsų pasirinkimo: Sėklų yra didesnis pasirinkimas, tačiau reikia įdėti daugiau pastangų. Iš anksto užauginti augalai pasodinami greitai, tačiau jų įsigijimas yra brangesnis. Svarbu ne tik pasirinkti tinkamas veisles, bet ir sodinimo laiką bei derėjimo eiliškumą.

    Į ką turėčiau atkreipti dėmesį sodindamas pakeltą lysvę pirmaisiais ir antraisiais metais?


    Nors maistinių medžiagų kiekis pakeltose lysvėse yra didesnis nei įprastose antžeminėse lysvėse, maistinių medžiagų atsargos čia taip pat ribotos. Todėl, norint maksimaliai išnaudoti pakeltos lysvės galimybes, pirmaisiais metais reikėtų sodinti vadinamuosius lepius augalus. Šiems augalams reikia daug maistinių medžiagų. Antraisiais ir vėlesniais metais galima pasirinkti vidutiniškai ir mažiau lepius augalus, kurie gerai susidoroja su mažėjančiu maisto medžiagų kiekiu dirvožemyje.

    Gėlių sodinimas pakeliamose lysvėse

    Jei pakeltą lysvę norite apsodinti tik gėlėmis, teoriškai galite atsisakyti sluoksniavimo ir visą lysvę užpildyti tik žemėmis.

    Nepaisant to, gėlėms taip pat naudingas maistingomis medžiagomis turtingas sluoksniuotas dirvožemis.

    Vaistažolių sodinimas pakeltose lysvėse

    Vaistažolės nėra itin reiklios maistinėms medžiagoms.

    Todėl jos priskiriamos lengvai maistines medžiagas pasisavinantiems augalams. Tai reiškia, kad vidutinio augimo ir silpnai augančius augalus galima sodinti į pakeltą lysvę ir nuo pat pradžių maišyti su daržovėmis.



    Daržovių sodinimas pakeltose lysvėse

    Sodinant daržoves į pakeltas lysves ypač svarbu užtikrinti gerą mišrų derlių.

    Skirtingi augalai turi skirtingus poreikius, todėl jie gali puikiai vienas kitą papildyti. Mišrių kultūrų lentelėse nurodyta, kurios veislės yra ypač suderinamos. Taisyklė: Kuo labiau augalai giminingi tarpusavyje, tuo mažiau tinkami mišriam auginimui.


    Pakeltos lysvės kalendorius: Ką ir kada sodinti?

    Būtent daržoves svarbu sodinti tinkamu laiku, kad gautumėte gausų derlių.




    • Kovas: ridikėliai, raktažolės, salotos, špinatai, ridikėliai, petražolės
    • Balandis: pavasariniai svogūnai, svogūnai, porai
    • Gegužė: iš anksto užauginti jauni augalai, pavyzdžiui, cukinijos, paprikos ir aitriosios paprikos
    • Birželis-liepa: brokoliai, kaliaropės, morkos
    • rugpjūtis: cikorijos, endivijos
    • rugsėjis-spalis: Salierai, petražolės, raketos
    • Gruodis: Endivijos, mangoldai, špinatai

    Instrukcija: Kaip apsodinti pakeltą lysvę?


    Apsodinti pakeltą lysvę labai paprasta, jei laikysitės kelių pagrindinių taisyklių. Paprasčiausias variantas - tai į jas sodinti gėles.

    1 veiksmas. Pasidarykite apžvalgą

    Apžvelkite turimas gėles ir sudarykite planą mintyse arba ant popieriaus lapo.

    Pagalvokite, kur kokias gėles norite sodinti. Dideles gėles, pavyzdžiui, saulėgrąžas, geriausia sodinti lysvės viduryje, o smulkios gėlės ir kabantys augalai gerai atrodo pakraščiuose. Norėdami užtikrinti, kad jūsų pakelta lysvė visada spindėtų visu grožiu, pasirūpinkite, kad pasodintos gėlės žydėtų tuo pačiu metu.

    2 veiksmas. Sodinimas


    Nusprendę, kuri gėlė kur turėtų augti, galite pradėti sodinti.

    Jei sėjate sėklas, nedideliu grėbliu išpurenkite dirvą, paskleiskite sėklas dirvožemyje ir lengvai prispauskite. Dirvožemis turi būti nuolat drėgnas. Tikslias sėjos instrukcijas visada rasite ant atitinkamos pakuotės. Jei norite naudoti pirktus arba namuose užaugintus augalus, ranka arba gėlių kastuvėliu padarykite dirvožemyje nedideles duobutes, įdėkite į jas augalą ir vėl atsargiai užpilkite duobutę.

    Klausimai ir atsakymai

    Pakeltą lysvę galima statyti saulėtoje vietoje arba pavėsyje. Vyraujantis apšvietimas turi įtakos sodinimui: Jei saulėgrąžas pasodinsite pavėsingoje vietoje, pakelta lysvė nelabai džiugins. Kita vertus, substrato pasirinkimas nėra svarbus. Todėl pakeliamos lysvės puikiai tinka sėkmingai apsodinti kampus, kur yra drėgnų vietų arba sunkus molingas dirvožemis.

    Kad pakelta lysvė būtų atspari žiemai, pirmiausia reikia nuimti derlių nuo visų šalčiui neatsparių augalų. Tada dirvos sluoksnis išpurenamas nedideliu sodo kauptuku ir uždengiamas šienu. Visą lysvę uždenkite ruberoidu arba tamsia plėvele. Jei nenorite atsisakyti sodininkystės žiemą, pakeltą lysvę galite paversti savotišku šiltnamiu, tam naudodami plėvelės tunelį. Šaltuoju metų laiku čia galima auginti atsparias kultūras, pavyzdžiui, porus, žieminius špinatus ir pastarnokus.

    Pakeltai gėlių lysvei užtenka įprastos gėlėms skirtos žemės. Tačiau jei reikia auginti ir nuimti derlių, dirvožemis turėtų būti būti šiek tiek turtingesnis. Dirvožemio sudėtinė dalis gali būti jūsų sodas. Jei negalite arba nenorite naudoti šio dirvožemio, specializuotose parduotuvėse galima įsigyti įvairių rūšių dirvožemio. Klasikinis sodo dirvožemis su organinėmis trąšomis tinka taip pat gerai, kaip ir specialus pakeltoms lysvėms skirtas dirvožemis, kurį kai kurie tiekėjai siūlo savo asortimente.