Kaip kūdikiai mokosi kalbėti ir kaip galite paskatinti savo mažylį žaisti
Kūdikis dar net negimė, bet jo kalbos raida jau prasidėjo – ji prasideda dar įsčiose. Nuo 22-osios nėštumo savaitės kūdikis girdi pirmuosius garsus, klausosi jūsų balso ir atpažįsta melodijas. Po gimimo netrukus pasigirsta pirmieji žodžiai „ma-ma“ ir „te-te“. Tačiau kol jis ištars pirmuosius sakinius, teks nemažai palaukti.
Kada ir kaip greitai kūdikiai išmoksta kalbėti, priklauso nuo daugelio veiksnių. Savo mažylio kalbos raidą galite palaikyti skatindami jį žaisti ir džiaugtis kalba. Čia rasite naudingos informacijos ir naudingų patarimų apie kūdikio amžių atitinkantį kalbos vystymąsi.
Ko reikia, kad jūsų kūdikis išmoktų kalbėti?

Kūdikis nuo pat gimimo turi viską, ko reikia kalbai išmokti. Tai apima diafragmą, lūpas, pažintinius gebėjimus, liežuvį ir galiausiai klausą bei balso stygas. Visi raumenys ir organai sukurti ir išsivystę taip, kad mokymasis kalbėti yra mažylio mokymosi procesas, vykstantis keliais raidos etapais.
Kada kūdikis pradeda mokytis kalbėti? Etapai iki pirmojo gimtadienio
Pirmosios keturios gyvenimo savaitės
Jūsų mažylis verkia, kai yra alkanas, pavargęs ar blogai jaučiasi. Taigi, jis jau bendrauja. Tėvai greitai išsiaiškina, kas vargina jų kūdikį. Per pirmąsias keturias gyvenimo savaites jūsų mažylis tarp kitų balsų jau atpažins jūsų raminantį kalbos tembrą
Antrasis mėnuo
Maždaug šešių savaičių kūdikis pradės skleisti pirmuosius garsus, kurie išreiškiami kūkčiojimu ir gugavimu. Tai taip pat vadinama pirmuoju kalbėjimo etapu. Daugelis kūdikių dabar taip pat pirmą kartą sąmoningai ima juoktis.
Trečiasis mėnuo
Šiame amžiuje jis pradeda skleisti pirmuosius gerklinius garsus. Liežuvis nuslysta į burnos užpakalinę dalį ir nesąmoningas kūkčiojimas pereina į gugavimą su keliais R garsais.
Ketvirtas ir penktas mėnuo
Jūsų mažylis vis geriau įvaldo savo balsą. Tai vienas pirmųjų svarbiausių etapų, kai kūdikis išmoksta kalbėti, nes dabar jis sąmoningai naudoja savo balsą. Prasideda ankstyvosios vaikystės monologas, jūsų brangenybė juokiasi, džiūgauja ir pradeda „šnekėtis“. Kai kurie vaikai dabar tampa visiškai nesustabdomais, o kiti yra santūresni ir tik retkarčiais ištaria keletą garsų.
Šeštas mėnuo
Apie šeštą mėnesį prasideda antrasis kalbėjimo etapas, kuris jau gana panašus į brandžią kalbą. Dabar jūsų kūdikis pradeda jungti pirmuosius skiemenis. Tai, pavyzdžiui, skamba taip: „lalalalal“.
Septintasis - devintasis mėnuo
Jūsų mažylis dabar sudaro ištisas skiemenų grandines. Per šį laiką „mamamamam“ ilgainiui tampa „ma-ma“. Iš pradžių šis žodis dar neturi jokios reikšmės. Tačiau pagal jūsų džiaugsmingas reakcijas kūdikis labai greitai susies šiuos garsus su jumis. Netrukus jis sąmoningai į jus kreipsis „Ma-Ma“.
Devintasis mėnuo
Kalbos vystymasis jau įsibėgėja ir prasideda vadinamasis etapas po gugavimo. Nors jūsų mažylis sąmoningai ištaria tik keletą žodžių, jis jau gali pavadinti šimtus daiktų, ir šis skaičius kasdien vis didėja. Dabar tik laiko klausimas, kada jūsų vaikutis ištars pirmuosius žodžius, o vėliau ir pirmuosius sakinius.
Svarbu:
Kiekvienas vaikas yra unikalus, o kalbos mokymasis ne visada vyksta pagal tą patį modelį. Yra taip vadinamųjų „vėlyvųjų kalbėtojų“. Šie vaikai tarsi kempinė sugeria žodžius, bet pradeda kalbėti vėliau nei kiti. Tačiau po kelių savaičių ar mėnesių jie pasiveja savo bendraamžius. Jūsų vaiko kalbos raida bus tikrinama reguliariai atliekant atitinkamus tyrimus. Tačiau jei nerimaujate, kad jūsų mažylis neišmoks tinkamai kalbėti, kreipkitės į pediatrą.
Kaip galite paskatinti savo kūdikio kalbėjimą

Garsinis skaitymas, dainavimas ir pasakų sekimas yra labai svarbūs jūsų mažylio kalbos raidai. Svarbu, kad metodus pritaikytumėte savo kūdikio poreikiams ir raidos etapui. Paaiškinkite ir parodykite jam pasaulį, net jei žinote, kad jūsų mylimas mažylis dar ne viską supranta. Foniniai garsai, pvz., televizorius ar radijas, paprastai per daug dirgina vaikus. Todėl turėtumėte mažinti jų kiekį kūdikio akiratyje.

Žaislai, padedantys vaikams mokytis kalbėti
Knygelės puikiai padeda mažyliui mokytis kalbėti, jei tik jis jomis susidomi. Svarbu ne tik įvardyti iliustracijų pavadinimus, bet ir tiksliai paaiškinti, kas vyksta paveikslėliuose. Taip pat labai praverčia rankų lėlės, mėgstamas pliušinis meškiukas, kurių pagalba galite pasakoti istorijas ar dainuoti daineles. Rodymas pirštais taip pat sudomina vaikus ir padeda jiems mokytis kalbėti.
Santrauka:
Pirmieji mažylio žodžiai daugeliui tėvų yra ypatingi ir nekantriai laukiami. Kai jūsų kūdikis mokosi kalbėti, galite visai padėti, kad jį padrąsintumėte ir palaikytumėte. Tačiau svarbiausia, kad nuo pat pirmos akimirkos daug kalbėtumėte su savo mažyliu, įvardytumėte visus kasdienius dalykus ir visur jį įtrauktumėte. Kažkuriuo metu suprasite, kiek daug jūsų kūdikis jau supranta. Kalbos vystymosi etapas baigiasi apie penktąjį gimtadienį. Tačiau jūsų mažylis visą gyvenimą mokysis naujų žodžių ir sąsajų. Niekada nenustoja mokytis.