Bėgimas siekiant geresnės savijautos: Kaip bėgimas veikia kūną ir protą
Bėgimas yra vienas paprasčiausių ir veiksmingiausių būdų pagerinti savo fizinę ir psichinę savijautą, o geriausia tai, kad pradėti bėgioti galite bet kada! Nesvarbu, ar norite sumažinti stresą, pagerinti ištvermę, ar tiesiog išvalyti galvą - bėgimas iš tiesų keičia jūsų sveikatą.

Gerovė prasideda nuo sveiko kūno. Reguliarus bėgimas padeda stiprinti sveikatą. Fizinis poveikis:
• Atspari širdies ir kraujagyslių sistema: bėgimas treniruoja ne tik raumenis, bet ir širdį. Dėl to tampate atsparesni ne tik fiziškai.
• Geresnė kraujotaka: tai reiškia, kad ląstelės geriau aprūpinamos deguonimi, todėl jaučiatės žvalesni ir energingesni.
• Aktyvi medžiagų apykaita: fiziniai pratimai skatina virškinimą ir palaiko detoksikaciją. Abu šie veiksniai yra labai svarbūs jūsų gerovei.
• Stipri imuninė sistema: reguliariai bėgiojant suaktyvėja imuninės ląstelės, kurios stiprina jūsų gynybines jėgas.
Kaip bėgimas gerina savijautą?
Bėgimas turi daugybę teigiamų poveikių visam jūsų organizmui. Vos keli bėgimo ratai per mėnesį gali atnešti pastebimų pokyčių - tiek kūnui, tiek protui. Kaip pradėti bėgioti, galite sužinoti čia.
Kodėl bėgimas jus džiugina?
Pradėję bėgioti, netrukus negalėsite apsieiti be šios rutinos. Kodėl? Nes bėgimas daro jus laimingus. Dėl šių priežasčių:
Kai bėgiojate, jūsų organizme išsiskiria laimės hormonai: Svarbiausi ir bene geriausiai žinomi yra endorfinai ir serotoninas. Šios vadinamosios "geros savijautos medžiagos" suteikia jums gerą nuotaiką, mažina nerimo jausmą ir padeda kovoti su prasta nuotaika.
Bėgiko pakilimas: nors ne visi bėgikai jį patiria, daugelis praneša apie lengvumo, euforijos ir gilaus atsipalaidavimo jausmą. Priešingai nei manote, jį sukelia ne išsiskiriantys laimės hormonai. Jį sukelia kitos medžiagos, vadinamos endokanabinoidais. Tai paties organizmo kanabinoidai, kurių poveikis panašus į kanapių. Skirtingai nei endorfinai, jie per kraują patenka į smegenis ir sukelia bėgimo malonumą.
5 priežastys, kodėl bėgimas gerina savijautą
Ne veltui bėgimas laikomas natūraliu nuotaiką gerinančiu veiksniu, kuris ne tik suteikia geros nuotaikos, bet ir ilgainiui stiprina psichinę sveikatą, o tai savo ruožtu teigiamai veikia jūsų savijautą. Be fizinio poveikio ir laimės pojūčio, yra ir kitų svarių priežasčių, kodėl bėgimas ilgainiui gerina jūsų savijautą.
1. bėgimas padeda sumažinti stresą
Streso metu išsiskiria hormonas kortizolis. Jis išskiria energiją trumpuoju laikotarpiu ir naudojamas siekiant užtikrinti išlikimą kovoje su sabaluotu tigru. Šios kovos metu išsiskyrusi energija buvo sunaudota ir kortizolio sumažėjo. Šiandien stresas atrodo kitaip - mes dūsaujame, sėdime prie darbo stalo arba pykstame dėl kasdienių dalykų. Energija neišnaudojama ir kortizolio kiekis nereguliuojamas. Fiziniai pratimai, pavyzdžiui, bėgimas, padeda sumažinti streso hormono kiekį ir taip sumažinti streso lygį.
2. bėgimas skatina sveiką miegą
Be miego, kurio metu organizmas gali atsinaujinti, negalime funkcionuoti ir dieną, o tai gali greitai paveikti mūsų nuotaiką. Bėgimas palaiko sveiką miegą - mažindamas kortizolio kiekį, kaip aprašyta pirmiau. Taip yra todėl, kad kortizolis ir miego hormonas melatoninas yra antagonistai. Jei kortizolio nesumažėja, jis slopina melatonino išsiskyrimą, todėl jums sunkiau užmigti.
3. bėgimas gamtoje veikia raminamai
Gamtoje nervų sistema išsijungia. Tai labai svarbu jūsų gerai savijautai. Mūsų kasdienis gyvenimas, triukšmas ir žiniasklaidos vartojimas greitai per daug stimuliuoja nervų sistemą. Jai reikia atsipalaidavimo. O tai gali padėti užtikrinti laikas, praleistas gamtoje, ramybė ir tyla.
4. bėgimas gerina jūsų kognityvinius įgūdžius.
Tai apima jūsų atmintį, smegenų gebėjimą apdoroti informaciją ir protinį lankstumą. Mokslininkai įtaria, kad taip yra dėl biocheminių procesų, kurie keičiasi bėgant.
5. bėgimas stiprina valią
Taip nutinka kiekvieną kartą, kai nusprendžiate bėgioti, o dar labiau, jei pradedate reguliariai bėgioti. Jūsų smegenys mokosi įveikdamos iššūkius. Fizinio pasirengimo ir raumenų stiprinimas taip pat turi teigiamą poveikį, nes stiprus kūnas stiprina ir protą.


Bėgimas pradedantiesiems: kaip pradėti
Nesvarbu, ar niekada anksčiau nebėgiojote, ar norite grįžti prie bėgimo po pertraukos - verta. Naudodamiesi šiais patarimais, jums pavyks:
1 žingsnis: pradėkite nuo realių tikslų
Daugelis pradedančiųjų klysta prisiimdami per daug įsipareigojimų. Pradžioje svarbiausia yra viena: išsilaikyti. Išsikelkite sau mažus, pasiekiamus tikslus.
2 žingsnis: pasirinkite tinkamą bėgimo įrangą
Tinkama bėgimo įranga, ypač pradedantiesiems, yra labai svarbi - ir bateliai, ir apranga. Geri bėgimo bateliai užtikrina amortizaciją, stabilumą ir patogų bėgimą. Funkcionali ir kvėpuojanti apranga pagerina temperatūros reguliavimą ir padeda patogiai jaustis net pučiant vėjui, lyjant ar šviečiant saulei.
3 žingsnis: klausykite savo kūno
Jūsų tempas, jūsų ritmas. Niekam ir niekam nieko nereikia įrodinėti. Tai taip pat reiškia, kad jums nereikia nuolat eiti. Ėjimo pertraukėlės yra visiškai priimtinos - netgi prasmingos! Stebėkite, kaip reaguoja jūsų kūnas:
4 žingsnis: raskite tinkamą tempą
Kaip greitai turėtumėte bėgti? Tokiu tempu, kuris jums tinka. Ypač pradžioje svarbu ne pasiekti geriausią laiką, o tokį greitį, kurį galėtumėte išlaikyti, kad galėtumėte palaikyti pokalbį. Net jei pradžioje jis atrodo lėtas, būtent toks bėgimas padės jums tapti greitesniais ir geresniais.
5 žingsnis: mėgaukitės procesu
Suprasite: Bėgiojimas keičia ne tik jūsų kūną. Jis išvalo galvą, sustiprina pasitikėjimą savimi ir suteikia mažų sąmoningumo akimirkų.
Su kiekvienu bėgimu pranoksite save. Nuolat priminkite sau, kodėl pradėjote: dėl daugiau energijos, dėl savęs ir geros savijautos.
Žingsnis po žingsnio į geresnę savijautą: Kaip tai daro bėgimo ekspertas Timo
Kiekvieną rytą klausiu savęs, kaip man sekasi, ar šiandien spėsiu pabėgioti. Mano patarimas: tiesiog pradėkite. Taip pradedu ir bėgti. Su kiekvienu žingsniu vis labiau įeinu į savo ritmą. Žingsnis po žingsnio jaučiuosi geriau, stipriau, labiau pasitikiu savimi. Bėgimo ritmas man yra naudingas. Tačiau net ir pradėjus bėgioti žinau, kaip sunku gali būti nesustoti. Ypač kai bėgama į kalną. Tokiose vietose turiu vis iš naujo persiorientuoti, sureguliuoti ritmą ir tada bėgti toliau. Būtent šis jausmas suteikia man jėgų ir žvalumo. Žinau, kad galiu eiti toliau.
Bėgimas - raktas į daugiau gyvenimo džiaugsmo
Bėgimas yra kur kas daugiau nei sportas - tai paprastas, bet veiksmingas būdas pagerinti sveikatą, vidinę ramybę ir gyvenimo džiaugsmą. Ir geriausia, ką jis gali pasiūlyti: Viskas, ko jums reikia, tai gerų batelių ir šiek tiek laiko. Taigi pradėkite bėgioti ir sužinokite, ką bėgimas gali padaryti jūsų gerai savijautai!
Dažniausiai užduodami klausimai apie bėgimą
Pradėkite nuo 2-3 lengvų vienetų per savaitę. Svarbu tarp jų daryti pertraukas.
Idealu bėgti 15-30 minučių, įskaitant vaikščiojimo pertraukėles - jūsų kūnas laikui bėgant prisitaikys.
Sumažinkite tempą, giliai įkvėpkite į pilvą ir, jei reikia, padarykite trumpą pertraukėlę.
Taip, geri bėgimo bateliai turi didelę reikšmę - jie apsaugo nuo traumų ir pagerina bėgimo pojūtį.
Ėjimo pertraukėlės ne tik leidžiamos, bet netgi rekomenduojamos! Jos padeda jums nesustoti, ypač pradžioje.

Bėgimo eksperto Timo profilis
Vardas ir pavardė: Timo Bracht
Amžius: 49 metai
Gyvenamoji vieta: Eberbachas prie Heidelbergo
Šeima: vedęs
Profesija: motyvacijos treneris, komentatorius ir ištvermės ekspertas
Sporto laimėjimai:
• Vienas sėkmingiausių ilgų distancijų triatlonininkų pasaulyje jau daugiau nei 15 metų
• Devynios pergalės "Ironman" varžybose, įskaitant rekordą "Ironman Lanzarote" varžybose
• Dviguba pergalė "Ironman Frankfurt" ir "Challenge Roth" varžybose
• 14 kartų dalyvavęs legendinėse "Ironman Hawaii" varžybose
• Daugkartinis Europos ir Vokietijos čempionas
Tuo Timo ir yra ypatingas: Timo pasižymi nuoseklumu, orientacija į tikslą, stipria valia ir ryžtu.